ІІ Всеукраїнський Форум судових експертів

ІІ Всеукраїнський Форум судових експертів
ІІ Всеукраїнський Форум судових експертів
20.06.2022
17 червня 2022 року у Львові проведено ІІ Всеукраїнський Форум судових експертів. Захід проводився в of-line (у конференц-залі готелю «Нобіліс») та on- line форматах.
Учасників заходу привітав Андрій Гайченко, заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби, доктор філософії (Ph.D), який підкреслив про доречність проведення форуму у військовий час, виходячи з тих складних завдань, які виконують судові експерти. В on-line форматі були присутніми понад 100 учасників. Враховуючі ситуацію у місті Харкові, заступник Міністра у своїй промові окремо висловив вдячність особисто керівництву та всім  працівникам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» (далі – ННЦ ІСЕ), які повноцінно, практично у повному складі у неймовірно складних умовах виконують покладені на установу завдання. Наталія Ткаченко, директорка Департаменту експертного забезпечення правосуддя Міністерства юстиції України, кандидат юридичних наук, заслужений юрист України подякувала експертним установам за плідну роботу і повідомила про відкриття гарячої лінії Мінюсту для надання консультацій громадянам та аналогічних консультаційних центрів у кожній спеціалізованій установі Мінюсту.
Елла Сімакова-Єфремян, заступник директора з наукової роботи ННЦ  ІСЕ, доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України розповіла про роботу Центру в умовах щоденних обстрілів, які не зупиняються сто п’ятнадцять днів поспіль, про збереження обладнання, музейних фондів, доставляння гуманітарної допомоги харків’янам тощо. Про те, що колектив водночас вирішує важливі завдання з судово-експертної та наукової діяльності, виокремивши ті з них, що пов’язані із викликами війни.
Владислав Федоренко, директор Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України, доктор юридичних наук, заслужений юрист України, акцентував увагу присутніх, на питаннях притягнення до відповідальності через Міжнародний кримінальний суд посадовців російської федерації та певних проблемах, оскільки ні Україна, ні росія не є підписантами Римського статуту. Тут більше сподівань на Міжнародний трибунал. Ось чому важливим є напрацювання міжнародних кейсів, координація зусиль експертів, науковців, оновлення методик.
Далі учасники заходу почули Олену Коваленко, директорку Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз, доктора економічних наук, професора, заслуженого економіста України; Юрія Чердинцева, директора Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, доктора філософії (Ph.D); Марію Зелінську, директорку Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України; Сергія Кримчука, керівника Експертної служби МВС – директора ДНДЕКЦ МВС України, кандидата юридичних наук; Ігоря Бенедисюка, суддю Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду та Ігоря Стародубова, президента ВГО "Союз експертів України", кандидата юридичних наук.
Модератором 1-ї частини форуму виступив Олександр Рувін, директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, доктор юридичних наук, заслужений юрист України. Він презентував учасникам фільм щодо воєнних злочинів рф у багатьох містах України, який разом з ним прокоментував заступник Міністра Андрій Гайченко, та велику слайд-презентацію щодо видів і можливостей проведення різних експертиз, що є доказами воєнних злочинів рф.
Після перерви учасники форуму під модеруванням заступника директора з наукової роботи КНДІСЕ, доктора юридичних наук, заслуженого юриста України Наталії Нестор вели дискусію за темою «Особливості проведення експертиз у військовий час», залучаючи до обміну думками експертів та практичних працівників правоохоронних органів щодо проблем експертного забезпечення правосуддя під час розслідування військових злочинів, проведення експертизи ДНК з ідентифікації тіл загиблих, рекомендації із експертного забезпечення доказової бази шляхом дослідження об’єктів після розмінувань територій, вивчення проблемних питань встановлення збитків державі та юридичним і фізичним особам за наслідками масштабних пошкоджень й руйнувань об’єктів рухомого та нерухомого майна, організації огляду місця події тощо. Від ННЦ ІСЕ у дискусії прийняла участь завідувачка сектору Полтавського відділення ННЦ ІСЕ Тетяна Єгорова, яка розповіла про особливості комплексних психолого-лінгвістичних досліджень, пов’язаних із інформаційною війною ворога проти України. До заходу долучилися й інші працівники ННЦ ІСЕ.
ІІ Всеукраїнський форум став тим об’єднуючим майданчиком для судових експертів України, який укріпить фундамент судово-експертної діяльності в державі.